Mýty o krmení syrovým masem

Mnozí lidé se obávají krmit syrovým masem kvůli různým mýtům a předsudkům.

1.Pes, který ochutná krev, se stane nebezpečným a pravděpodobně vás v brzké době sežere i s celou rodinou
Takovéto chování nebylo v souvislosti s krmením syrového masa nikdy zaznamenáno. Původ může mít v dobách, kdy bylo běžné chovat psy uvázané u boudy a pes, který byl takto výživně krmen, měl více energie a tak se ji snažil vybít štěkáním a skákáním – mohlo se zdát že je agresivní.

2.Syrové maso je nebezpečné – salmonela, paraziti
Celý trávící systém psa je uzpůsoben k trávení syrové potravy – pH v žaludku psa krmeného syrovou potravou je 0,7-0,9, což je srovnatelné s kyselinou (pH v žaludku člověka je 4-5), která původce salmonely, škodlivé bakterie, plísně a parazity spolehlivě zničí. Navíc syrové maso je tráveno max. 24 hodin, takže i přeživší škůdci nemají dostatek času se ve střevě zabydlet. Oproti tomu granule zůstávají v trávicím traktu i 3-4 dny a tak může docházet k hnilobným procesům a množení bakterií.

3.Kosti jsou životu nebezpečné
Na tom něco pravdy je, ale pouze v případě, že se jedná o kosti vařené. Tepelnou úpravou kosti ztvrdnou a lámou se na ostré kousky. Zejména kosti drůbeží a králičí. Lom u syrových kostí není tak ostrý a tvrdý. Sliny psa kosti dostatečně obalí a tak nehrozí jejich zapíchnutí do krku a žaludeční kyseliny kosti natráví tak, že do střeva už jdou měkké. V syrové podobě jsou pro psa kosti stravitelné a dokonce by měly být na seznamu jídelníčku, jelikož na kostech si psy brousí zuby.

4.Syrová strava je drahá
Pokud bychom nakupovali maso v lidské kvalitě, asi by i byla. Ale v dnešní době už je spousta firem specializujících se na prodej masa pro psy, např. BARFPES. Potom se dostaneme na cenu průměrných granulí.

5.Krmení je časově náročné
Ano, porcování a uchovávání masa je složitější a časově náročnější než odsypávání granulí. Maso se musí nakoupit, naporcovat, navážit, přemýšlet co dát jako přílohu. Poté řešit místo, kde maso skladovat a nakonec si udělat čas a jídlo připravit. Ale není lepší odměna než s chutí žeroucí pes!

6.Syrovou stravou nelze psa dostatečně zaopatřit
Lze, jenom to dá trochu práce a musí se u toho přemýšlet. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes! Důkazy o tom hledejte u chovatelů, kteří takto dlouhodobě svoje miláčky krmí, např. reference můžete získat u naší chovatelské stanice boxerů MORAVIA BOX FCI.

7.Krmná dávka musí být vyvážená
Ano musí být vyvážená, ale ne denně, jak nás nabádají výrobci a prodejci granulí, ale v řádech týdnů až měsíců.